Yeni Zorlayıcı Global Devrim ve Olabilecekler Hakkında

Her kaos ardından yeni bir düzen kurulur. 18 ay veya daha fazla sürmesi beklenen bir salgın. Aynı zamanda virüs mutasyona uğrayıp yeni formları çıkacak. Doğal seleksiyon ile birlikte doğa seçimini  yapacak.
Değinmek istediğim konu ise değişecek düzenle ilgili. tüm işlerin online olarak ev veya yaşam alanından yapılıyor olması. Zaten sektörümdeki bazı yazılımcılar full time maaşlı Amerika'daki firmalara iş yaptığını görüyorum. Bende bazı konularda yurtdışına gitmeden iş yapıyordum.
Yeni dünya düzeninde trafik, petrol tüketimi gibi strese sokan durumlar ortadan kaybolacak gibi duruyor. Fakat sosyalleşme artık sosyal platformlarda veya arkadaşlık sitelerinde profillere göre şekillenecek. Zaten bilgisayarın gelişimini bilen çoğu dinazor bilgisayar bilimi uzmanı bu süreci yaşadı.
eskiden bu platformları kullanmak bir seçenekken zaruri hale gelebilir. ve zaten robot çağına girmiştik ama tüm vasıfsız ağır işçileri artık robot çalıştıracağım diye çıkarmak oldukça iddialı bir yaklaşım olacak aynı zamanda geleneksel yapı bir direniş gösterecekti. yeni global devrim bu süreci hızlandırdı ve geçiş yavaş yavaş gerçekleşiyor. Görüyorumki çindeki çoğu fabrika işi robotlara devretmeye başladı. Bütün bunlar insanın kendi iradesiyle anında oluşacak bir seçim olamazdı bir sebep olmalıydı. Sanayi devrimine geçiş yıllar önce zorlandı ardından rekabet oluştu ve bu durum bizi 1. dünya savaşına itti.
bir öngörü olarak yeni global devrim yeni düzenini kuracak ve kuruyorda. Ama korkutucu olan sosyalleşme ve insanın yeni hayat tarzı değil. Doğanın zorlayıcı olarak gerçekleştirdiği devrimden sonra ülkeler arası rekabetin artabilmesi ve 3. dünya savaşının olabilme ihtimali.
Fakat iyimser bakarsak online çalışma dünyanın daha doğrusu küresel köyün tüm insanlarının arasında sadece yetenek ve akıl sahibi olanın refah bir yaşam sürmesini sağlayacak. Eski nesil tamamen boşa çıkacak ve bunu iyi yönetemeyen ülkelerde de bir iç savaş kaçınımaz olabilir. bu durum olmaması için yeni devrimin gerekliliklerini yapmayanlar tamamen geri kalmış veya gelişmekte olan ülke statüsünden kurtulamayacak çünkü global rekabette söz sahibi olamayacaktır. Buna rağmen devlerin iyi diyalogları 3. dünya savaşının çıkmasını da engelleyebilir. Artık toplumları yönetmek ve algı değişimi için çok farklı yöntemler kullanılacağı kesin.
İnsanın doğasındaki iyi ve kötü birazda beni korkutan. Bazen iyi kısmı iktidar olma arzusuyla diğer devletlere baskısını arttırdığında kıvılcım çıkma durumu olabilir ve bu durum kaçınılmaz savaşı tetikler.
Yoksa doğanın zorladığı yeni global devrimde en çok konuşacağımız ağır ve tekrar eden işlerde robotların kullanımının sonuçları olacaktır. Artık kaçınılmaz şekilde tek noktadan çalışma ve robotlara, yapay zekaya teslim ettiğimiz bir çok iş ile iş yerine gitme derdi olmadan insanların çalışma kapasitesine sahip olduğunu görüyor olacağız. Şahsım adına zaten bunu yapıyor ve uyguluyordum. Hatta bazen bir yerde çalıştığımda kazanacağım daha fazla parayıda kazanabiliyordum. Tabi ki sosyal yaşamınızda değişiklikler meydana geliyor ister istemez. Peki cafeler veya sosyalleşebileceğini benzer mekanlarda nasıl bir değişim olabilir derseniz aklıma gelen konseptlerin hiçte uzak olmadığını tahminleyebiliyorum. Girişte bir damla kanınızı sensöre okuttuğunuzda sağlıklı veya hasta olup olmadığınızı kontrol edip ona göre özel sosyalleşme alanlarına girmenize izin verilen bir konsept. Sadece sağlıklı bireyleri seçen doğa yine insana konuşması ve sosyalleşmesi gereken insanları da sunuyor olacak bu durumda. Zaten sağlıklı birey aynı zamanda yaratcılık ve bilginin yorumlanmasıyla ilgili özel alanlarda işini yapıyor olmalı aksi takdirde o cafe'ye de gidemeyecek.  Otonom taksi ve arabaların kullanımı için de bir alan yaratılmış olmuyor mu? Çoğu konuştuğumuz yeni teknoloji doğanın zorladığı bu yeni global devrimde kullanım alanı bulabilecek. Neden kendi kendini dezenfekte eden sürücüsüz bir taksiyi veya arabayı tercih etmeyeyim. Onun yerine hapşıran ve taksi içindeki havayı kendi konforona göre ayarlayan, dezenfekte edilmeyen bir taksi tercih edeyimki...
Örnekler daha çok sıralanabilir ama aklıma gelen bir sürü fikirden birkaçı. Bu arada virüs mutasyon geçirdiğinde çok daha ölümcül olabilir. Virüslerin mutasyon geçirdiğini biliyoruz bu bilgi kesin. Mutasyon geçirmiş yeni form daha ölümcül olabilir mi bu kesin değil ama sonuçta gribin bile her yeni formunun bir öncekinden daha güçlü olduğu muhakkak. Bunun olmasını tabiki kimse istemez ama doğa bize neler getirecek bilemeyiz. Öyle bir mutasyon olduğunda genç yaştaki bireylerin dahi bu kadar rahat olmayacağı kesin. Bu söylediklerimin türkiye ile yakından uzaktan ilgisi yok bu tamamen yer küre ile ilgili ve türkiye o yer küredeki ülkelerden biri.

Yorum ekle