Libya ve Kaddafi meselesi ile ilgili bir paylaşım

facebook sayfamda Banu Avar'ın sosyal medyada çok paylaşılan libya ve kaddafi ile ilgili bir görüşünü paylaştım. fakat tamamen karşı bir görüşü de değerli bir hocam ifade etti. eğer tek yanlı buradan paylaşım yapsam içim rahat etmezdi fakat iki görüşüde sizinle paylaşıyorum...

Öncelikle Banu Avar'ın görüşü:

8 yıl önce bugün batının kiralık askerleri onu linç ederek öldürdü.
Zemberek (2016) kitabından:
***
LİBYALI ONU HASRETLE ANIYOR
Kaddafi “deli diktatör”, saray bahçesine çadır kuran “Meczup Arap”, “yok edilmesi elzem Libyalı” … İşte batı basınında bu sözlerle tanındı. Ve Arap Baharı denen katliam serisinde en kanlı müdahale onun ülkesine yapıldı.
5 yıl önce bugün batının kiralık orduları tarafından linç edilerek öldürülmüştü.. Yakın tarihin en kanlı müdahalesidir Libya.. Tıpkı Suriye örneği gibi!
Libya yakın tarihte bir millete yapılmış, uluslararası hukuğun ‘guguk’ olduğunu ispatlayan bir saldırı örneğidir! Obama ve Hillary, iktidarda oldukları süre içinde terör şirketlerinin kiralık orduları ve Pentagon /CIA müdahalesiyle 7 ülkede kan akıtmıştır!
Petrolün ve gaz’ın vatanı Libya kan kokulu sırtlanların eline düşmeden önce Afrika’nın incisidir. Bütün hataları bir yana, 41 yıllık iktidarı sırasında Kaddafi, Libya çöllerini su kanallarıyla bezemiştir, Libya’yı parasız sağlık hizmeti ve parasız eğitimle tanıştırmıştır, yurtdışında eğitim görmek isteyenlere devlet bursu vermiştir. Onun zamanında Tarım işletmecilerine ve hayvancılık yapanlara bedava arazi ve hayvan stoku verilmiştir. Doğum yapan her Libyalı kadına 5000 dolar verilmiştir. Libya’da elektrik bedava dağıtılmıştır. Petrol Libya vatandaşlarına litresi 14 cent’den satılmıştır! 1969’da yüzde 25 olan okuma yazma oranı o öldürüldüğünde yüzde 87 idi! Bunların yüzde 25’i üniversite mezunu. Kaddafi Libyası’nda bir devlet bankası vardı ve vatandaşlarına sıfır faizle borç veriyordu. Libya’nın yurtdışına hiç borcu yoktu! Ve Kaddafi’nin en büyük suçu: Tüm Afrika için geçerli olacak, altına endeksli bir Afrika parası için çalışma yapıyordu! Bu dünya para babalarını çılgına çevirmişti! Ve işte bu nedenlerle eli kanlı dünya haydutları onu kiralık ordularına linç ettirdi ve memleketi Sirte’de, işkenceyle can verdi. Sahra çölünde kimsenin bilmediği bir yere gömüldü.
Şimdi, sırtlanlar ve çakallar yaptıklarını yoketmekle meşguller ..Libya gazı ve petrolünün paylaşımı ise 4 rakip petrol şirketi arasında en büyük savaş sebebi.. Kiralık orduların çoğu da ‘Mahşerin 4 atlısı’na bağlı olarak sahada katliam sürdürmekte: Bu kanlı şirketler, Exxon-Mobil; Chevron-Texaco; BP Amoco; ve Royal Dutch-Shell’dir.

Banu Avar

 

Ardından değerli Murat Hocam şu görüşlerde bulundu...

Her ülkenin halkını aptal yerine koy, salla gitsin Avrupalılara.

Banu Avar'dan da her türlü komplocu düşünceden de kurtulmak lazım. İnsanlar aptal değil. Kaddafi gittiyse halkı istediği için gitti. Burada Avrupalıların desteği oldu onlara. Ama bu destek neredeyse isyancılar yalvar yakar olunca geldi. İsyancılara, halka destek de şarttı çünkü Kaddafi elindeki silahlarla herkesin tozunu atabiliyordu.

Arap Baharı olumlu bir dönemdir. Halkların kendi girişimidir. Pis Avrupalıların sömürgeci kışkırtmalarının eseri değildir.

halkların kışkırtmayla isyan ettikleri bizde yaygın olan yanlış bir inanç. Zaten çeşitli nedenlerle isyan eden insanlara yardım eden birileri olabilir ama her şey güllük gülistanlıkken insanlar isyan etmez.

 

son olarak blog yazarı Volkan Atasever olarak son görüşümü de paylaşmak isterim;

şu anda Libya'nın güncel durumunu bilmemekteyim. Karşılaştırma yaptığımızda hangisinde insanlar daha özgür ve refah bir seviyede bunu çözümlemek lazım. ama bu tarz yeni oluşumlarda genellikle bu refah seviyesi anında tabi ki oluşmaz. bunun için bir 5 sene daha bekleyelim ve gelişmeleri hep beraber değerlendirelim... ardından bu iki görüşü tekrar değerlendirir ve hangisinin geçmişte yaptığı tespit doğruymuş anlayabiliriz. dediğim gibi bunun için geleceği beklemek lazım...

Yorum ekle