Bireysel Silahlanma Hakkı

Facebook sayfamda paylaştığım ve bazı arkadaşlarımın da karşı çıktığı yazışmaları paylaşıyorum. Aslında karşı çıkan değerli dostuma da hak veriyorum. Silah çok soğuk bir alet yaradılış olarak fakat yine de bu aralar hobim olduğu için bireysel silahlanmayı olumlayacak bir yazı yazmıştım. Unutmayın fikirler ceket gibidir, eskidikçe yenisini giymek gerekir. 20 li yaşlarımda 30'um daki gibi düşünmüyorsam bugünde tam 35 yaşımdayım ve 30 'lu yaşlarımdaki gibi düşünmüyorum. 40'lı yaşlara geleceğimde fikirlerimin değişmeyeceği garantisini ben bile veremem... çünkü her gün olgunlaşıyor ve yeni birşey öğreniyoruz. şu yaşımda ve hayat görüşümler fikrim budur. Gelecek senelerde tabi ki değişebilir hayat görüşümün gelişmesiyle... ben silahla atıcılık ve spor olarak ilgilendiğimden genel olarak zor edinilmesi konusunda biraz serzenişteyim. neyse çok uzatmadan paylaştığım posta ve birkaç cevabı paylaşayım...

Paylaşımım:

allah bu ülkeye bir daha istiklal marşı yazdırmasın. fakat ateşli silahlar kanunu darbe zamanından kalmış kanunlardan. eğer bu yasa geçmişimizde de olsaydı Hasan Tahsin ilk kurşunu sıkacak silahı nereden bulacaktı? zaten ruhsal açıdan psikopati derecesinde olan insanlar bir şekilde ruhsatsız silah edinebiliyor. emin olun bu silahları bulmakta ufak bir araştırma yaptığımda çok da zor değil. bu bir önleme yöntemi nedeni değil bunun için. zaten suçların %90'ına yakını da ruhsatsız silahlarla işleniyor. o zaman sıradan vatandaşın belgeli ve ruhsatlı bireysel silahlanma hakkı neden bu kadar zorlaştırılıyor.

Onur Varol Cevap:

Olası bir iç karışıklıkta ihanet içine girecek olan kişi ve gruplar (zaten kanun tanımayan/devlet düşmanı kişiler) silaha çok kolay erişiyor hocam. Yeri geliyor silahlı kuvvetler/emniyette teşkilatlanıyor, yeri geliyor yasadışı yollarla silah ediniyorlar. Kanundan devletten yana olanların elleri de boş.

Kazım Başar Cevap:

Bu adaletmi şimdi adamlar hainler ülkemizde her haltı yiyecek biz onlara taşmı atacagız nasıl olacak bu iş

Kazım Başar'a Benim Cevabım:

herkes kendi cezasını kendi vermesi gibi birşey olamaz tabiki. ama bireysel silahlanma hakkı olmalı.. zamnında millet sağcı solcu diye sıkmış birbirine darbe üzerine yasak koyulmuş. yıllar geçmiş güncellenmemiş hatta daha da sertleştirilmiş. geçen gün haberlere çıkan bir ayrıntı iki alkollü şerefsiz karı kocaya laf atıyor sonra adama bize neden selam vermiyorsun diyor. ki daha büyük laflar atılmıştır eminimki adam kendini savunmak için kavgaya giriyor ve bıçaklanı adamı eşininin yanında öldürüyorlar... bunun gibi milyon tane örnek.. psikopati olan kişilerin zaten adli sicil kayıtlar temiz değil ama ilginçtirki ruhsatsız silah alarak buna rağmen silah bulundurup taşıyan kesimde bunlar. mantıksızlık silsilesi... bireysel silahlanma hakkını savunuyorum! aynı zamanda dediğin gibi dostum... allah başımıza bir daha getirmesin ama hainlerde psikopatlarda silah varken Hasan Tahsin'ler nasıl o kurşunu sıkacak!

Bundan sonra çok değerli Atilla Meriç dostum ile bir yazışmamış oldu ve kendisinede hak veriyorum ama dediğim gibi şu anda böyle düşünmeye iten fikirler var gelecekte değişebilir.

Atilla Meriç'in Cevabı:

Eşyanın tabiatı yüzünden hocam

Benim Cevabım:

üstadım allah göstermesin ama Hasan Tahsin'ler o kurşunu nasıl sıkacak. pskipati ve sabıkası bulunanlar korkmadan ruhsatsız tabanca taşıyor. normal vatandaşın bireysel silahlanma hakkı elinden alınıyor. ayrıca hangi it kopuk varsa elinde sustalı, muşta var en azından... peki ali efendi ve veli efendi bir psikopat tarafından pisi pisine ölünce silah taşımadı diye madalya mı takacaklar. ben öldükten sonra canı cehenneme kanunların... bu arada lise yıllarımda sadece kavga dövüş etmişimdir. en ufak tartışmaya bile girmem hatta sırf abuk subuk tipler karşıma çıkmasın diye tüm önlemimi alarak ona göre yerlere giderim. allah göstermesin hiç bir kötülük hiç birimiize amaa bireysel silahlanma hakkını savunuyorum...

Atilla Meriç'in Cevabı:

Volkan hocam fikirlerine genel olarak değer veriyorum ama kısaca söylemek gerekirse bu konuda sana katılamayacağım.
Fikrini değiştirmeye de çalışmayacağım çünkü her zaman madalyonun öteki yüzü vardır dolayısıyla senin görüşlerinde makbuldur. Ancak verdiğin spesifik örnekleri ayrı tutarak genel olarak müspet bir istikamette olmadığını söyleyebilirim. Tekrar düşünmeni öneririm.

Benim Cevabım:

madalyonun öteki yüzünde bende sana hak veriyorum üstadım. fikirler ceket gibidir eskidikçe yenisini giymek gerekir. şimdilik bu fikiri olumlu buluyorum. fikrimi değiştirmek için değil ama fikrimin yanlış olduğu konusundaki önerilirinide her zaman dinlemek isterim.

3. konu asla yasal olmayan silahlanmayı asla ve asla kabul edemem. benim derdim kanunen bireysel silahlanmanın kolaylaştırılması. hepsi bu. zaten görünürde öyle bir durum olmayacak gibi gözüküyor...

Atilla Meriç'in Cevabı:

yani aslında bu konuda söyleyebileceklerim çok temel şeyler. "Kılıçla yaşayan kılıçla ölür" der eski bir Japon atasözü, yani eşyanın bir tabiatı var, bizler 80 milyon olarak istisnasız şekilde dünyanın en iyi, en güzel, en adil, en kontrollü insanları olsak dahi silahla müspet bir işe imza atamayız.

Barış zamanında silah sadece negatif sonuçlar doğurur. Savaş zamanında ise herkese silah bulunur için rahat etsin.

Diğer taraftan, ben vergi ödediğim gelişmiş bir ülkedede (ki bu ülke biz oluyoruz) asla silahlanmam, kanun güçlerinin beni koruyacağına güvenirim, silah almak kanun güçlerine güvenmemek, görevlerini yapamaktan acizler demektir.
Sadece vergi ödemezsem silah almayı desteklerim çünkü bu bir devlet yapısının olmadığını işaret eder, ben de kendi adaletimi tesise yeltenirim.

"Nefsi müdafaa için" deme sakın, 1 olayı önlemek için 1000 olayı doğuracak bir konuya evet diyemem. Söyleyebileceğim temel şeyler bunlar.

Benim Cevabım:

"Kılıçla yaşayan kılıçla ölür" der eski bir Japon atasözü... güzel söz dostum. bu arada yanlış anlaşılma olabilir. ben silah taşımıyor ve silah bulundurmuyorum. sadece atıcılık sporu için tüfek düşüncem var. o da zaten atış için bizim buralarda kurulmuş alanlar var. avcılık ve bir cana kıymak bile benim yanımdan geçemez. ben bunu savunsamda uygulayanlardan değilim yani üstadım. ben diyaloğa inanıyorum ama bu konu tam bir münazara konusu. benim savunduğumunda artı ve eksileri var senin savunduununda artılarını ve eksilerini görebiliyorum. tabi ki en doğrusu kimse zarar görmesin kimse kavga etmesin, kimse tartışmasın. ben trafikte dahi kavga etmem ve tartışmaya girmem. ama yine de bireysel silahlanma ile ilgili kanunun sert olduğunu ve zaten silah taşıyanların %90'ında ruhsatsız taşıdığı bir gerçek. ve çoğu suç ruhsatsız silahlarla işleniyor ve bu kişilerinde %90'ının sabıka kaydı vardır. yani isteselerde silah ruhsatı alamazlar zaten. ama hobi amaçlı atıcılık konusunda ilgimi çekiyor onun için bir poligona gidip orada silah kiralayıp atış yapma isteğim var. bir cana değil bir karıncaya bile zarar gelmemesi en büyük isteğim. ama kötüler silah bulundururken, iyilerin bulundurmaması konusunda serzenişti benimki...

Atilla Meriç'in Cevabı:

tahmin edebiliyorum, tamamen seni tenzih ederek yazdım zaten. Sadece bireysel silahlanmaya destek görüşüne şerh koydum. Kötüler silah bulundururken iyilerin bulundurmaması konusundaki serzenişinde haksız sayılmazsın ama çözüm değil, sadece soruna katkısı olacak. Şayet benzer enstrümanlar kullanırlarsa ister istemez iyiler de kötülere benzeyecek, dönüşecek ne yazık ki.
Çözümü ben de bilmiyorum ama en azından ileriye doğru hareket etmeyi denemeliyiz, geçmişte tekrar tekrar denenmiş ve sonuçları aynı olan şeyleri tekrar etmemeliyiz.

Atilla dostumla konuşmamız burada bitti ardından bir abimiz bir yorum yaptı ve post ile ilgili konuşmamız da bitti bu safhada...

Düzeyli yaptığınız tartışma için sizleri kutluyorum. Her ikinizde bir birinizin fikrine karşı ve olumlu baktığınızı görüyorum. Temel olarak hepimiz silahlanmaya karşı olmalıyız. Peki silaha gayri meşru yollarla elde edenden bizi kim koruyacak. Yasalar, yasaları uygulayanlar yaşadığımız ülkemizde bunu kim sağlayacak. Ne yazıkki yaşadığımız olaylar bu gün bunun olası olmadığını gösteriyor. Bunun karşılığında ruhsatlı olarak bizim silahlanmamızda ne yazıkki çözüm değil. Bize kalan yasalaların uygulandığı kolluk güçlerinin kanunsuzluktan uzak görev yaptıkları bu gün olduğu gibi suçludan yana olmayan demokratik özgürlükçü bir iktidarı göreve getirmek olmalıdır. Aranıza girdiğim için hoş görürsünüz ümidiyle saygılar...

 

Yorum ekle