Amatör Telsiz için Başlangıç

Artık bende A Sınıfı bir Amatör Telsizciyim. Sınava hazırlanma süreci, sınava girme ve belge bekleme sürecini aşıp elime belgemi yani lisansımı aldım. Şu anda şile’de ikamet ediyorum. İlk işim sınava hazırlanırken bile bir telsiz edinmekti. Bunun için 8 watt çıkış değeri olan Baofeng UVB2 Plus el telsizi aldım. Ama maalesef şile’den hiçbir amatör röleye ulaşamıyordum. Fakat Kadıköy gibi merkez yerlere geldiğimde rölelerden bolca ses duyuyordum. Yine de çağrı işaretiniz olmadan çıkış yapmak amatör telsiz camiasında hoş karşılanan bir durum değil. Bunun için sadece dinlemede kalıyordum. Şile’de VHF ve UHF hiçbir rölenin çekmemesi tam bir felaket durumdu. Bunu nasıl aşacağımı düşünmeye başladım. Amatör Telsizci dostlara’da danıştım. Bunun için en doğru seçimin çatı anteni olacağı konusundaydı. Yine de tek başına anten yetersizdi bir de sabit cihaz olmalıydı. Bu sefer minimum 25watt sabit telsizleri araştırırken cihazların dual band olması yerine vhf ve uhf olarak iki ayrı band olmasının daha avantajlı olduğunun farkına vardım. İşin ilginç yanı bunun için harika Aselsan marka sabit telsizler vardı. Resmi kurumlarda yeni cihazlar geldikçe bu aselsan cihazlar makine kimyaya gönderiliyor oradan da amatör telsizcilerin eline düşüyordu. Çünkü sıfırdan bir aselsan cihaz alamıyordunuz. Bunun için resmi kurum olmanı gerekiyordu. Bende Aselsan 4125 UHF aldım. Bu cihazı 2 adet olarak tam set aldım. Bu cihazdan iki tane alma sebebim ise birinide Amatör Telsizcilerin internet ile VOIP üzerinden birleştirdiği Echolink adındaki sistemi kullanarak hem internete bağlı hem de UHF bandından şile’den yayın yapacak bir röle kurma amacıydı. Bu sayede Şile’de olan bir eksikliği Amatör dünyaya adım atarak giderecektim. Tek başına UHF telsiz echolink rölesi yapmak için yeterli değildi. Bunun için 3 radyallı UHF Röle anteni sipariş verdim. Üstüne Echolink devresi ve kablosu. Özellikle 7/24 internette online olan bir sunucu bilgisayara ihtiyaç vardı. Allahtan evde bir sunucu sistemim vardı. İnternette 7/24. Yani Telsiz PC’ye bağlanır, Telsiz aynı zamanda çatıya bağlıdır. PC’deki Echolink ise dünyaya açık kapıdır. Bu sayede hem internetten hem de şilenin herhangi bir yerinden bu rölem sayesinde birbirimizi duyacaktık. Çalışmalara başladım. İkinci aşamada ise VHF telsizim eksik ve telsizler yüksek fiyatlıydı. Sonunda görece daha ucuz olan Aselsan 4822 VHF 25watt sabit telsiz bulabildim. Bu telsizin özelliği 4125 gibi bir kablo ile yükleme yapamamaktasınız. Eprom programlayarak amatör röle ve simplex kanallar yüklenmekteydi. Fakat bunun için harika bir çözümü de TAMSAT sitesinde buldum. Aselsan 4822 VHF için Arduino Nano kullanan bir devre ve yazılım yapmışlardı bu sayede bir kablo ile yükleme yapabiliyordunuz. Kablo kullanmaya bile gerek yok aslında üstündeki tuşlarla tüm işlemler yapılabiliyordu. Bunun da siparişini verdi. Hem uhf hem vhf telsizimde kullanmak içinde 9 eleman dual band yagi anten siparişi verildi bu aşamada.

Diğer cihaz ve uygulamaların sebep ve sürecini anlatacağım ilk amatör telsiz yazımda kuracağım istasyonun bilgilerini paylaşayım. Tüm istasyon şu anda kurulum aşamasındadır. Bazı cihazlar hala kargoda henüz elime ulaşmış değil.

HAM Radio Call Sign: TA2OVA
SWL Sign: TA234127

The following systems are under installation...

My Station:
Baofeng UVB2 Plus
Aselsan 4125 UHF Mobile Radio
Aslesan 4822 VHF Mobile Radio
(Upgrade with Arduino nano)
Sony ICF-SW7600 Shortwave Radio
MW/LW Radio

Antennna:
UHF Relay Antenna with 3 Radial
9 items Dual Band Yagi Antenna

Echolink Relay:
Aselsan 4125 UHF Mobile Radio
Echolink device and cable
Server PC (8GB RAM Core2QUAD)
VDSL internet

 

Yorumlar (2) -

 • Merhaba

  Bende Şile de liman a yakın bir konumda 2 yıldır yaşıyorum.  TB2JAK çagrı işaretimi 30 Haziran sınavlarında aldım.

  Benim de WOUXUN KG-UV6D Mobil el telsizim var.

  Sizinle aynı derdi paylaşıyoruz ne yazıkki şilede Röle yok.

  Yaşım 63 Emekliyim . Elektronik teknisyenliği yapıyordum.  Eger bir fırsat bulabilirsek tanışmayı isterim.

  Saygılarımla

  Akın KARAÇAM
 • abicim harika bir durum bu! bir arkadaşımız daha var çağrı işaretli ben röleyi kurana kadar simplex bir ağ oluşturabiliriz. mutlaka tanışalım. önümüzdeki hafta müsait olacağım. facebook üzerinden mesajla telefon numaranızı iletirseniz bende size ulaşabileyim. facebook.com/volkanatasever veya instagram.com/volkanatasever

Yorum ekle