2018-2019 Bilgisayar Bilimi Zümre ve Bilgilendirme

Bu zümre, öğrencilerimin ve öğrenci velilerimin merak ettiği sorularıda cevaplayacaktır. Yapılan proje ödevleri dahil tüm puanlamalar ve uygulamalar, Müdür muavinimiz ve müdürmüzce onaylanıp müfredata uygun bir şekilde resmi toplantımızda belirtilmiştir. ayrıca ilçe milli eğitime de gönderilmiştir. Yapılan puanlamalar rastgele değildir. Ayrıca hedefimiz çocuklarımız alacağı notlar değil çağın gerekliliğine ve geleceğe yönelik eğitim, öğretim sağlamaktır. Bilgisayar Bilimi Zorunlu derstir. Ayrıca bilgisayar bilimi sadece bilgisayar mühendislerine özel bir konu değil çocuklarımızın ileride seçeceği tüm meslek alanlarında kullanacakları bir bilimdir. Algoritma, kodlama bakış açılarını geliştirdiği gibi bir çok bilişsel yetenekte edinmektedirler. Proje ödevleri, araştırma ve bir konuyu çözümleme benim için alacağı notlardan çok daha önemlidir. Bu bilişsel yaklaşımı kazandırdığımda emin olun ileride seçeceği mesleklerde çok başarılı olacaklarına inancım tam. Asla bir veli olarak araştırmalara yardımcı olmayın. Eğer bir veli olarak sorularınız olursa bu postun altına yorum olarak yazın. Bu şekilde postu inceleyen diğer velilerimizde sorularınızı ve verdiğim cevapları göreceklerdir.

2. DÖNEM RESMİ ZÜMREMİZİ İNDİRMEK İÇİN   zumre.doc (95,00 kb)

Yorumlar (5) -

 • Öğretmenim sıfır altyapıyla 5 ayda bu dersi bu kadar ilerletebilceklermi ben kendi velisi olduğum öğrenci adına söylüyorum bu konular sıfır bizdebizim yapmamız gereken nedir kurstu yardımcı kaynaktı ne yapalım
 • 5 ayda değil ben senenin başından beri zaten bu alt yapıyı vermeye çalışıyorum.
  artı olarak proje ödevleri bir araştırma ödevidir. üstüne birşeyler koymasından çok zaten internet üstünde doğru anahtar kelimeleri kullanarak arama yapsalar sınırsız sayıda kaynak bulabilirler.
  zaten bu dersi vermekteki amacımız ve kazanacakları edinimler kendileri ilk başta anlamasa bile çok sayıdadır.
  ihtiyaçları olan tek şey internete bağlanabilen bir bilgisayar. bunun içinde ben labarutarı 7/24 kullanabilmeleri için bir istek formu açtım.
  haftasonu kalanlar veya hafta içi kullanmak isteyenler için. fakat malesef labaratuarı kullanmak için istek gönderen öğrenci sayısı sadece 2 tane oldu.
  sizin zaten müdahale etmeniz gerekmez fakat şunu söyleyebilirim ki seçtiği konular konusunda hala sıfır bilgiye sahibim diyen öğrenci hala google kullanmamıştır malesef.
  zaten öğrencilerin verdiğim bilgilerle ve yapacakları araştırmalarla neyi yapıp neyi yapacaklarını biliyorum. ben projeler konusunda hepsine gerekli bilgileri verdim.
  25 konu arasından projeleri kendileri seçtiler. açıkcası zeki ve akıllı çocuklar ama bu projeleri yapmaları için çok zeki ve çok akıllı olması gerekmez bir öğrencinin sadece araştırma ve biraz çalışma.
  öğrenciler gelip derste soru sorduğunda hiç birisini geri çeviremem zaten. yapılmayacak şeyler değil. korkmayın ve çekinmeyin siz çocuğunuzu sıfır olarak görmeyin. biraz gayretle ve takımıyla beraber yapabilir rahatlıkla.
 • Merhaba Volkan bey,
  Haftada 2 saat, ayda 8 saat eğitimin tamamını eksiksiz olarak bu öğrencilerimize verebiliyormusunuz. Eğer veriyorsanız bu sürenin daha önce hiç bir alt yapısı olmayan bu öğrencilere nekadar faydası olur, ayrıca vermiş olduğunuz 25 projenin içeri konusunda hiç bir bilgi sahibi olmayan öğrenciler var, bu çocuklarımız daha önce sizin gözetiminiz altında kaç tane proje tamamladı, birde çocuklarımız bu projeleri seçerken neye ve hangi tecrübelerine dayanarak seçiyor onuda merak ediyorum. Şahsen ben dersinizi çok çok önemsiyorum, fakat bir proje verip bu projenin tek kaynağının İnternet üzerinden araştırma yapılarak tamamlanabileceğine inanmıyorum. Benim içim önemi olan uygulanabilir bir projenin takım çalışması ile sizin gözetiminiz altında tamamlandıktan sonra faklı projeler yönlendirilmesi olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda olanakların ve zamnın kısıtlı olduğunu biliyorum, sizinde gönüllü bir hizmet sunduğunuzu düşünürsek çabanızı anlıyorum ama çocuklarımız Fen lisesini seçerken daha iyi bir eğitim alacaklarını düşünerek geldiler, olanaklar ne olurda olsun eğitim birilerinin gözü boyamak için yapılmamalıdır. Bu açıdan bakılınca daha fazla desteğinize ihtiyacımız olduğu bir gerçek, veliler olarak bizim yapabileceğimiz birşey varda bunuda bizimle paylaşmanızı ayrıca rica ederim.

  Saygılarımla,
 • Tolga Bey, öncelikle yorumunuz ve eleştirleriniz için teşekkür ederim. birden fazla soru sormuşsunuz bunları tek tek parçalara ayırarak cevaplandırmak isterim.

  Soru: Haftada 2 saat, ayda 8 saat eğitimin tamamını eksiksiz olarak bu öğrencilerimize verebiliyormusunuz. Eğer veriyorsanız bu sürenin daha önce hiç bir alt yapısı olmayan bu öğrencilere nekadar faydası olur,
  Cevap: MEB'in belirlediği bir kur1 ve kur2 diye tanımladığı ve bunun gerekliliklerini yerine getirmek için ilgili okullarda ilerletilmeye çalışan bir derstir. alt yapısı olmayan kelimesi pek doğru bir kelime değil. bu kelime benim veya benim gibi binlerce öğretmenin 1 senedir bu dersi anlatamadığı anlamına gelir. zaten bu zamana kadar bu alt yapıyı oluşturmakla uğraşıyoruz. ciddiye almayan öğrenciler tabi ki var. veya sınav odaklı düşünen öğrencilerde. aksine çitayı yükselten öğrencilerde var. bu benim dersimde değil illaki her derste olacaktır. alt yapı olmayan kelimesini kabul etmiyorum zaten bu alt yapıyı veriyoruz.

  Soru: ayrıca vermiş olduğunuz 25 projenin içeri konusunda hiç bir bilgi sahibi olmayan öğrenciler var, bu çocuklarımız daha önce sizin gözetiminiz altında kaç tane proje tamamladı, birde çocuklarımız bu projeleri seçerken neye ve hangi tecrübelerine dayanarak seçiyor onuda merak ediyorum.
  Cevap: Öğrencilere seçmesi için yeterince zaman verdik. anlaşılmayan bir şey malesef bunları nasıl aramaları gerektiğini ve bu projelerle ilgili sınırsız sayıda açık kaynak proje olduğundan bahsettik. ayrıca çoğu proje neredeyse %90 proje öğrettiğim kodlama temellerini içerir. çocuklar size aktarırken yanlış aktarmış olabilir diye düşünüyorum. adım adım nasıl araması gerektiğini hatta tıkandığı yerde sorularını sormalarını ve hatta sadece bunu ders saatinde değil blogda ilgili yere yazarak cevap alacaklarını belirttim. bu şekilde destek alan 3 grup oldu. sorularına cevap vermek için sadece ders saatini beklemiyor ve sitede destek sağlıyorum. kişi destek almak istemezse yapabileceğim birşey yok. birde bu soru çok doğru değil. open source yani açık kaynak dünyası dediğimiz bir dünya var. aynı projeler benim verdiğim alt yapı ile birlikte youtube'da adım adım veya makalelerle adım adım anlatılmış durumda. biz zaten yazılım uygulamaları yapıyoruz. aynı projeler için sınırsız adım adım anlatan kaynaklar var. bunun yöntemide zaten budur.

  Soru: Şahsen ben dersinizi çok çok önemsiyorum, fakat bir proje verip bu projenin tek kaynağının İnternet üzerinden araştırma yapılarak tamamlanabileceğine inanmıyorum.
  Cevap: bu sizin inanacınız. sizin inancınızı sorgulamam doğru olmaz. sonuç olarak dersin öğretmeni olarak kendi inandığım değil olması gerekeni yapıyorum. aynı zamanda çeşitli öğretme metotlarıda uyguluyorum. okul sadece öğretmek değil, öğrenmeyi öğretmektir. eğer sadece beyinlere bilgi pompalanırsa sadece o bilgiye haiz olurlar. ama bu dünyanın yöntemlerini ve metotlarını öğretirsem o zaman sonsuz ışık saçarlar.

  Soru: Benim içim önemi olan uygulanabilir bir projenin takım çalışması ile sizin gözetiminiz altında tamamlandıktan sonra faklı projeler yönlendirilmesi olduğunu düşünüyorum.
  Cevap: 25 proje veya daha fazla projeyi derste yapmamız anlamsız fakat bunların girişlerini veriyorum. bir örnek vereyim isterseniz bir proje geliştirildiği ortam anlaşıldığında sadece 3 satır kod içeriyor. sizinde bunları gözünde büyütmenizin sebebinin robotik, kodlama, mobil programlama gibi konulara uzak olduğunuzdan kaynaklandığını düşünüyorum. bırakın bir öğretmen olarak yöntemimi kullanayım. ben burada dersle ilgili sorularınızı cevaplamak istedim. ama sizde yanlış anlamayın fakat backgroundum gereği yöntemim budur.

  Soru:  Bu anlamda olanakların ve zamnın kısıtlı olduğunu biliyorum, sizinde gönüllü bir hizmet sunduğunuzu düşünürsek çabanızı anlıyorum ama çocuklarımız Fen lisesini seçerken daha iyi bir eğitim alacaklarını düşünerek geldiler, olanaklar ne olurda olsun eğitim birilerinin gözü boyamak için yapılmamalıdır.
  Cevap: şahsım adına bu göz boyama kelimesini ele alırsam benim dersimde verdiğim eğitim göz boyama değil olması gerekendir.

  Soru: Bu açıdan bakılınca daha fazla desteğinize ihtiyacımız olduğu bir gerçek, veliler olarak bizim yapabileceğimiz birşey varda bunuda bizimle paylaşmanızı ayrıca rica ederim.
  Cevap: Kesinlikle var! labarutarımızın sadece bilgisayar değil robotik alanında da labarutar haline gelmesi lazım ve eksik bilgisayarların tamamlanması gerekir. eğer yardımcı olmak isterseniz örgütlenip bu eksikleri tamamlarsanız sadece bu sene değil gelecek seneler içinde daha gelişmiş bir labarutarımız olacaktır.

  Benim Sizlere SORUM: Gerçekten bu dersin tam hakkıyla verildiğinde öğrencilerinizin alacağı nota razı mısınız? Çünkü gerçekten hakkıyla bu dersi ve notlarını verdiğim anda sınıfın belkide %50 si 50 not ortalamasını geçemeyecektir. benim hedefim teknolojiyi, kodlamayı ve bu bilimlerle ilgili her alanı sevdirmek. belki ileride bu alanları meslek olarak seçecek veyahut diğer meslek dallarını seçip kendi alanlarında teknolojiyi kullanacak ve geliştirecek öğrenciler çıkacaktır...
 • Volkan bey merhaba ,
  Biz ailecek teknolojiye uzak bir aile değiliz. 2 oğlum var, ve bende uzun yıllar Alarm güvenlik sitemleri konusunda bir çok kurumsal proje görev aldım, ayrıca gelişen teknolijiyi yakından takip eden bir veli olarak çocuklarımı devamlı bilgilendiriyor ve yönlendiriyorum. Mesela Özkana gelecekle blockchain teknolijisini veya bioteknoloji alanlarında uzmanlaşmasını öneriyorum. İnanın teknolojiyi sevdirmek ve anlatabilmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Umarım bu konuda başarılı olur ve gelecekte bu öğrenciler ile gurur duyarsınız. Sorunuza gelince, siz verilen eğitimin yeterli olduğunu düşünüyorsanız ben şahsım adına vereceğim nota razıyım. Yeter ki çocuklarımız kodlama ve yazılım bilgisine azda olsa sahip olsun 🙏

Yorum ekle