Catappa yerine Meşe Yaprağı

Malesef Catappa yaprağı ülkemizde fazla fiyatlara satılmakta 5 adet sıradan bir catappa yaprağına kargo dahil ocak 2019 fiyatıyla 25TL gibi bir rakam ödediğimi biliyorum. ilginçtirki aliexpree ile 50 tanesini 17tl kargo dahil sipariş verdim. fakat burada iki sıkıntı var birincisi kargonun gelmesi 2 ay dahi sürebiliyor. diğer sıkıntı ise  benim gibi çok sayıda betta balığınız varsa elinizin altında devamlı catappa bulundurmanız çinden siparişlerin geç gelmesi sebebiyle zor oluyor. bunun için bir betta sever dostum meşe yaprağı kullandığını ve aynı zamanda siyah su dediğimiz özü verdiğini söyledi. aynı zamanda kurumuş meşe yapraklarını aynı şekilde catappa gibi suya bıraktığınıda izah etti. bunun üzerine meşe yaprağı aramalarına başlayacağım. yalnız özünü çıkarmak için bir tencereye sonuna kadar meşe yaprağı doldurup 2-3 saat kaynatmanız gerekmekte su buharlaştıkça üstüne su ekleyin bu sayede özü çıkacaktır. meşe yaprağını araştırırken akvaryum.com sitesinde Onur Şahin isimli bir hobi severin yazısına denk geldim ama malesef linkle kontrol edilmediğinden yazının tüm resimleri silinmiş. bu yazının kaybolmaması için ve resimleri bizzate ben gerekirse doğadan topladıkça çekmek için yazıyıda burada resimsiz olarak paylaşacağım. bu sayede meşenin faydaları ve catappa'nın alternatifi olması ile ilgili konuyu biraz daha derinlemesine anlamış olacağız. Onur Şahin'in yazısı aşağıdaki gibidir;

Meşe yaprağı da birçok kuru yaprak gibi tanen ve tanen türevleri verir suya.Tannik asit bileşiklerinin bir kısmı gallik asite dönüşür.Bunun da birçok faydası var.Anti fungal(anti mantar),antiviral,antibakteriyel(özellikle patojenlere karşı),doğal bağışıklık güçlendirici,karaciğer fonksiyonları düzenleyici,canlının sağlıklı gelişiminin maksimum düzeye çıkması gibi birçok faydasını sayabiliriz.
Meşe yaprağını Catappa yaprağına alternatif olması açısından burda fotoğraflayarak nasıl kullanılması gerektiğini anlatacağım.Meşe yaprağı kullandığınız gibi kayın,söğüt,dut,yenidünya vb gibi ağaçların da kendiliğinden dökülen yapraklarını kullanabilirsiniz.Burda önemli olan şey yaprağın kendiliğinden ağacın daloaında kurumuş ve yaprak dökme mevsiminde dökülmüş olmasıdır.Çünkü ancak yapraklar döküleceği zaman yapraklara tanen bileşikleri yüklenmeye başlanır.Yeşil olarak koparılıp daha sonra kurutulan yaprakların bizim için nerdeyse hiç faydası yoktur.
Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de suyu yumuşatması ve pHı düşürme özelliğidir.Bu demek değildir ki sert suyu ve yüksek pH ı seven balıklarda kullanamayız.Elbette kullanırız ancak onların suyunu sertleştirici katkılar katmamız gerekmekte,aksi takdirde pH düşmesini önleyemezsiniz.Bu şartlarda yaprağın yumuşatma özelliği kaybolur sadece gallik asitler işlev görür.Yani yukarıda anlatılan diğer anti fungal vb.gibi özellikler geçerli olur.
Şimdi önce nasıl bir meşe yaprağı kullanmamız gerektiğini fotoğrafla gösterelim.
Gördüğünüz gibi koyu bir kahverengi hakim.Açık kayverengi olan yapraklar ya az tanen içeriyordur ya da yeşil olarak koptuktan sonra toprağa düşüp sararmıştır.
Bu da yaprağın arka tarafı.
Yaprağı küçük bir işlemden geçiriyoruz.Kaynar olmayan ama sıcak suyla birkaç saniye boyunca yaprağın her yerini ovun.Tozu toprağı üstünden gitsin.Bu ufak işlemden sonra direk olarak yaprağı suya bırakıyorsunuz.
İlk başta yaprak suya batmayacaktır.Bu içindeki havadan dolayıdır ancak tahminen 12-24 saat aralığında kesin olarak suya batması gerekmektedir.Eğer yaprağı bu şekilde batıramazsanız(Batmadığına henüz rastlamadım)bir kavanoza koyabilirsiniz.
Gördüğünüz gibi yaprak burda da ilk başta havada.Ara ara gelip çalkalayarak yaprağın içindeki havanın çıkmasını sağladıktan sonra daha kolay suya batırabilirsiniz.Ancak dediğim gibi senelerdir süren uygulamamda batmadığını görmedim daha.O yüzden bu yöntemi kullanmaya gerek olmadığını düşünüyorum.
Gördüğünüz gibi birkaç saat sonra yaprağımız dibe batmış durumda.Fotoğraftan görülmese de suya hafif bir sarılık hakim.
Akşamdan koyduğum yapraklar da akvaryumlarında batmış durumdalar.İşte fotoğrafları.
Gördüğünüz gibi eksiksiz olarak tüm yapraklar suya batmış durumda.
Kullanım oranı verecek olursak benim şu ana kadar uygulayıp sorunla karşılaşmadığım ve çok işime yarayan oran 30 ltye bir ya da bir buçuk yaprak kullanmak.
Özellikle yumurta saçan ve yaşatılması zor olan balıklarda bu yapraklar gönül rahatlığıyla kullanılabilir.Size her açıdan fayda sağlayacaktır.

Yorum ekle