SmartTV ve Kodi Üzerinde IPTV

IPTV hayatımızda yeni değil uzun zamandan beri var. Fakat ben TV izlemeyi sevmediğim için istediğim içeriklere doğrudan internet üzerinden ulaştım bugüne kadar. bunun için IPTV kurulumu veya smart TV'lerimde bunları deneyimle ihtiyacı duymadım. ama boş bir anımda deneme ihtiyacıda hissettim. amacım ücretli kanallara illegal ulaşmak değil aksine amerika, ingiltere vb. ingilizce yayın yapan dünya ülkelerin tüm kanallarına ulaşabilmekti. bunun için evimin salonunda ve ofisimde vestel marka 2 smart tv mevcuttu. çalışma odamda ki led tv ise smart tv değildi. Vestel Smart tv lerden birinin yazılım versiyonu daha iyi ve netflix'e doğrudan erişim gibi özellikleri vardı. evimin salonundaki smart tv ise biraz daha ilkel bir smart tv idi ama amaca hizmet ediyordu. bu tv de ilk rastladığım ott player 2 oldu. bu player için kendi web sayfasından ücretsiz üye olduktan sonra tv de de üye girişi yaparak cihazı eşleştirebiliyorsunuz ardından gerisi çok kolay istediğiniz playlistinizi izlemek kalıyor geriye. odamdaki akıllı olmayan led tv içinde eski bir laptop'uma kodi kurdum. aynı amaca hizmet ederek pvr iptv simple client addon'u ekleyerek playlistimi gösterebildim. peki ya sonuçlar?

Sonuçlar aslında internetten bulabileceğiniz m3u dosyalarının başarımıyla alakalı. öncelikle şunu söylemeliyimki rasgele bulduğum 3-4 m3u listesinden sadece bir tanesi çalıştı ama çok verim alamadım. m3u listeleri hem vestel tv'deki ott player2 ile hem de kodi ile aynı şekilde denediğim için performans karşılaştırması yapabildim. türk kanalları malesef paralı yayınların tekelinde olduğundan anladığım kadarıyla sunucular çok sık kapanmakta veya değişmekte. bunun için sağlam bir kaynak bulmak ya da forumları takip etmek gerekiyor. ama benim gibi sıradan bir iki kanal izlemek isteyen biri için bu işlem çok zaman alıcı ve sıkıcı. smart tv'im ve kodi ile kanalların açılma zamanı hemen hemen aynı. ilginçtirki türk kanallarında başarı sağlayamamışken bulduğum ikinci listede tüm usa kanalları yer alıyordu ve 2 gün boyunca sıkınıtsız izleyebildim. yalnız bulunduğum konum dolayısıyla internet hızım inanılmaz yüksek değil bunun için 100mbit bir bağlantı ile karşılaştırma imkanım olmadı. ama kesintisiz bazı usa kanallarını rahatlıkla izleyebildim.

kodi için bir makineyi işgal etmedim aslında batocera linux isminde retro cihazların tüm emülatörlerini içeren bir linux dağıtımı buldum ve kodi uygulamasınıda içeriyordu ve kullanımı oldukça basit.

ikinci aşama ise illegal yollardan IPTV hizmeti veren sunuculara para ödenmesi düşünülebilir. şu anda şubat 2019 itibariyle tivibu kutusu iel internet üyeliği 26,5TL olduğu söylendi telekom bayisinden. bunun yerine IPTV hizmetini illegalda olsa veren siteler 6 aylık bir üyelik için 120tl gibi bir rakam almakta ve 5000 kanaldan daha fazla kanal içermekte. yalnız bu sunucu hizmetlerini test etmedim. şu anda ingilizce yayınların çalışma odasında dönmesi benim için yeterli. yalnız bu tür hizmet veren sitelerden 6 aydan fazla üyelik alınmasını tavsiye etmem. sonuçta legal bir yayın olmadığı için siteyi kapatıp biz dükkanı kapattık güle güle diyebilirler. bunun için en çok rağbet gören ve destek alabileceğiniz bir tanesini seçip üye olabilirsiniz.

eklemek istedikleriniz veya atladığımı düşündüğünüz konular varsa yazıya yorum olarak ekleyebilirsiniz. IPTV ile ilgili verebileceğiniz diğer yorumlar yazıyı okuyan diğer insanlar içinde faydalı olacaktır.

Yorum ekle