Betta Balığı için Başlangıç

Öncelikle minimum 2 litre ile 5 litre arası akvaryum veya betta kabı edinmeniz gerekir. fanus veya oval kavanoz tarzı yaşam alanlarını tercih etmeyin. ardından betta balıklarına özel yemlerden en az 3 farklı yem alın. çünkü betta balıklarına tek çeşit yem vermek sorun yaratmaktadır. arada haşlanmış bezelye içi verebilirsiniz. bir betta balığı sever olarak mutlaka kış günleri için karbon ısıtıcınız olsun. su sıcaklığı kontrol etmek için elinizin altında bir su ısısını ölçen termometrede hazır bekletin. akvaryuma betta balıklarını rahatlatmak için biraz catappa yaprağı atmalısınız.

şimdi sıra geldi betta balığı çeşitlerinden birini seçmeye. şubat 2019 itibariyle bir beta balığı minimum 15tl'den 200tl'ye kadar çıkmaktadır. balıkların nadirliğine ve gensel özelliklerine göre bu fiyatlar değişmektedir. unutmayın bir betta akvaryumunda sadece bir erkek betta besleyebilirsiniz. birden fazla betta bakacaksanız birden fazla küçük akvaryum veya betta kabı almanız şart. kimi betta severler catappa yaprağı koyduktan sonra su düzenleyicisi koymamaktalar. ben her ihtimale karşı az seviyede su düzenleyiciside ekliyorum. su değişimini düzenli yapmanız gerekmektedir. hafta bir %50 veya 3-4 günde bir %20 şeklinde yapabilirsiniz.

fazla yem atmamaya özen gösterin balıkların beslenirken gösterdiği davranışları inceleyin betta balığı doyduğu zaman yemlenmeyi bırakacaktır. betta balığı çeşitleri çok fazla sayıda var. Half Moon, Full Moon, Plakat, Crown Tail ve bir çok alt isimlendirmede mevcut.

ilk defa betta balığı bakacaksanız birden fazla betta almamanızı tavsiye ederim. en azından bir seneyi doldurduktan sonra ve balık bakma disiplinine alıştıktan sonra betta balıklarınızın sayısını arttırabilirsiniz.

 

Yorum ekle