Betta Bakımı için Bilinmesi Gerekenler

Yazı Alıntıdır: Betta Türkiye Facebook Grubu - VeteranBetta Kemal Çelik (Kaynak)

Genel olarak bir bettaya bakarken, ihtiyacımız olabilecek bazı hatırlatmaları yapmak isterim; farklı fikir ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz elbette, memnuniyet duyarız.

Çeşme suyunun yetersiz olduğu durumlar olabilir. Öncelikle betta bakarken bu durumu halletmeliyiz. Gerekirse su düzenleyicileri kullanmalıyız. İz elementleri eklemeliyiz derim.

Su sıcaklığı ve hacmi:

24 - 28 arası sabit sıcaklık.
Ve bu sıcaklığı sağlayabileceğimiz 40 - 45 litreyi aşmayacak bir hacim. Sayı arttığı takdirde hacim 3 litrelere kadar düşebilmekte. Bilgi ve deneyimle uygulanan üreticilerin yöntemidir. Hobidaşlarımız ilk zamanlarda bunu denememelidirler.
Hacim küçüldükçe bakım zorlaşır, su değişimini her gün yapmamız gerekir. Yoksa yüzgeçlerde yıpranma ve erime görürüz. Ani ölümler yaşayabiliriz.

Betta solüsyonu kullanımı:

BettaSpa veya Betta Bonny veya Betta Minerals ürünlerinden birine sahip olalım ve sularında "sürekli" kullanalım. Bettaların yüzgeçlerinin erimemesi için yıpranmaması için sürekli taze suya ve bol minerale ihtiyaçları vardır. Mineral ihtiyaçlarını gidermek için çeşme suyuyla değişim yapmak yeterli değildir, solüsyon eklemesi yapmak durumundayız.

Yem kullanımı:

Kaliteli yemler kullanmalıyız ve bunlar betta yemi olmalı,
Atison BettaPro
Hikari Betta Bio-Gold
Omega Betta Pellets
New Life Spectrum Betta Formula gibi ürünlerden bir ya da imkan varsa birkaçı - hepsini temin edip, dönüşümlü olarak günlük beslemelerini bu granüllerle yapmaya özen gösterelim.

Canlı yem - donmuş yem:

Granül yemler tek başına bettaların formunu korumasında yeterli olmayabilir veya sindirim sistemleri için başa çıkmakta güçlük çekebilirler, bu durumda canlı yem ve donmuş yemleri her gün en azından bir öğün vermek faydalı olur. Artemia, su piresi, tubifex kullanabileceğimiz canlı yemlerdendir.
Donmuş yem olarak, kan kurdu, tubifex, yetişkin artemia, su piresi kullanabiliriz.

Su değişim sıklığı ve catappa, meşe, çınar yaprağı kullanımı:

Su değişim sıklığı yüzgeç yıpranmasına en büyük etkenlerdendir, aksatılmadan 2 - 3 günde bir yapılmalıdır ve mümkün mertebe bettalarda su değişimi yüksek oranlarda yapılmalıdır (%50 - 80 arası), dinlenmiş çeşme suyu kullanılarak catappa, çınar, meşe yapraklarından faydalanıp suya tanin verip, betta solüsyonu kullanıp suya mineral vereceğimiz suları kullanmalıyız.

Tuz kullanımı:

İyotsuz kaya tuzunu 1 litre için çeyrek çay kaşığı olacak şekilde sürekli olarak kullanabiliriz, iyotsuz olması kesinlikle ama kesinlikle şarttır, alırken bunu özellikle vurgulamaya özen gösterelim ve su değişimlerinde bu oranı koruyacak şekilde suyu hazırlayalım. Bitkili akvaryumlarda mineral takviyesini tuzla değil, mineral solüsyonlarıyla yapalım.

Dediklerime dikkat edersek bettalarımızın yüzgeçlerinde yıpranma, erime görmeyiz, keza bu şartları sağlayan hobicilerimizin ben böyle sorunlar yaşadığına şahit olmuyorum ve kendim de bu şartları sağlayarak kuyruk ve yüzgeçlerde erime, yıpranma yaşamıyorum

 

Yorumlar (1) -

  • Merhabalar! İçeriğimin paylaşılması beni haliyle çok memnun etti, teşekkürlerimi sunarım. Herhangi bir şekilde bana ihtiyaç duyulması durumunda, yardımcı olabilmekten memnuniyet duyarım. Sevgiler.

Yorum ekle